Uluslararası Pet Nakli

Uluslararası Pet Nakli

Merak Etrikleriniz

Yurt dışına petinizle gitmeye karar verdiyseniz aşağıda sıralı olarak belirtilen işlemlerin mutlaka yapılması gerekiyor. Aksi halde gümrük kapısında sıkıntılı anlar geçirebilirsiniz. Yurt dışı seyahati için mutlaka yapılması gereken işlemleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Öncelikle petinizin kuduz aşısının yapılmış olması gerekiyor. Kuduz aşısının yapıldığı tarihden 1 ay sonra veteriner hekiminiz veya kuduz titre testi uygulaması yapabilen bir merkez tarafından alınan kan örneğinin Avrupa Birliği tarafından onaylı bir laboratuvara gönderilerek kuduz titre testinin yapılması ve sertifika alınması gerekiyor. Bu test yurt içi ve ya dışında yapılıyor ve sonuç yaklaşık 2 - 3 hafta içinde geliyor. Aşı daha önceki bir tarihte yapılmış ise yapılış tarihinden itibaren 1 yıldan fazla bir zaman geçmemiş olması da şart.
  • Yapılması gereken ve zorunlu olan diğer bir işlem ise mikroçip uygulaması. Bu uygulama yapılırken dikkat edilmesi gereken konu ise mikroçipin ISO 11784 veya 11785 standartlarına uygun olması.
  • Veteriner hekiminiz tarafından tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurulmuş olan, aşıları tarih ve kaşe ile onaylı olarak kaydedilmiş kimlik belgesini (Aşı karnesini) ve hekiminizin ayrıntılı olarak yazacağı bir sağlık raporunuda imzalı ve kaşe onaylı olarak almanız gerekiyor.
  • Bu işlemlerden sonra bağlı bulunduğunuz Tarım İlçe Müdürlüğü’ne bağlı Veteriner Hekim tarafından imzalanmış Uluslararası Sağlık Sertifikası alınması gerekmektedir.

Bu işlemlerden sonra petinizle birlikte sorunsuz seyehat edebilirsiniz. Resmi prosedürün dışında yurt dışına seyehat edecekseniz mutlaka gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna başvurarak ya da ilgili ülkenin tarım bakanlığı ile irtibata geçerek gideceğiniz ülkenin uygulamalarını öğrenmelisiniz. Avrupa Birliği ülkesi olmasına karşın karantina zorunluluğu olan ülkelerden birine seyahat düşünüyorsanız bu ülke prosedürlerini detaylı olarak öğrenmeniz faydalı olacaktır. Karantina uygulaması olan ülkeler ve bilgi alınabilecek web adresleri;

İrlanda ; www.agriculture.gov.ie

İsveç ; www.sjv.se/net/SJV/Home

İngiltere; www.defra.gov.uk

Malta ; www.mrae.mt